İstanbul Yumurtalık Kisti Tedavisi

Yumurtalık Kisti Tedavisi İstanbul

İletişim
0216 688 10 88

İYİ HUYLU YUMURTALIK TÜMÖRLERİ

İYİ HUYLU YUMURTALIK TÜMÖRLERİ

1-FOLİKÜL KİSTİ: Folikülün çatlamaması ve büyümesini devam etmesine bağlı,oluşan kistlerdir. İnfertilite tedavisinde daha sık görülür. Genellikle 4-5 cm’i geçmez. Çoğunlukla bulgu vermez, şikayete yol açmaz. Bazı kadınlarda adet düzensizliği görülebilir. Kendiliğinden kaybolur. Ultrasonografi ile tanı konulur ve adet sonrası kontrole çağrılır. Çoğunlukla 1-2 adet periyodu sonrasında kaybolur.
2-KORPUS LUTEUM KİSTİ: Folikül belirli boyuta ulaştıktan sonra çatlama olur. Ve sarı cisimcik denilen korpus luteum oluşur. Bu sarı cisimcik içine kanama olursa kist oluşur. Bu kist hiçbir bulgu vermeyebileceği gibi, adet gecikmesine, düzensiz kanamalara, karın ağrısına yol açar. Genellikle dış gebelik ile karışabilir. Kanda gebelik testi ile ayrım yapılabilir. Çoğunlukla kendiliğinden kaybolur.
3-PARAOVARİAN KİST: Ultrasonografi ile yapılan kontrollerde veya başka bir nedenle yapılan karın operasyon sırasında görülebilir. İçi sıvı dolu kistlerdir. Kötü huylu tümörlere nadiren ilerler.
4-GEBELİK LUTEOMASI: Gebelik sırasında oluşur. kıllanma artışı, saç dökülmesi gibi erkeklik hormonu artışına bağlı klinik bulgular oluşturabilir. Tanı çoğunlukla doğum sezaryan ile olursa farkedilebilir. gebelik bitiminde kendiliğinden yok olur, ek tedaviye gerek yoktur.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir