İstanbul Yumurtalık Kisti Tedavisi

Yumurtalık Kisti Tedavisi İstanbul

İletişim
0216 688 10 88

EPİTELYAL YUMURTALIK TÜMÖRLERİ

EPİTELYAL YUMURTALIK TÜMÖRLERİ

En sık gördüğümüz yumurtalık tümörüdür. Overin epitel dokusundan kaynaklanır. Epitel yüzeyi kaplayan hücrelerdir. Yani bu kanserlerde yumurtalığın yüzeyinden çıkan kanserlerdir.  Bu tür tümörler davranış şekline göre iyi huylu, ara form, kötü huylu olmak üzere 3 farklı yapıda izlenir.

Epitelyal over tümörleri için risk faktörleri:

  • 40 yaşdan büyük olmak,
  • aile öyküsü,
  • beyaz ırk, aşırı kilolu olmak,
  • hiç çocuk doğurmamış olmak erken yaşta adet görmek ve geç menapoza giren kadınlar,
  • Çevresel uyarılar?, talk pudrası,
  • Kısırlık, gebelik tedavisi ile ilgili ilaç almak,                                                                                                                                                                                                                                                                         Epitelyal over tümörleri riskini azaltan faktörler:

1-çok doğum yapan,                                                                                                                                     2-doğum kontrol ilacı kullanan,                                                                                                                      3-anne sütü veren,                                                                                                                          4-rahmi ameliyatla alınan,                                                                                                             5-tüpleri bağlanan kadınlar,

 

HİÇ DOĞUM YAPMAYAN KADINLAR:

Doğum yapmayan kadınlarda over (yumurtalık) kanseri riski yüksektir. Çünkü her ay yumurtlama kanser riskini arttırır.  Bu nedenle doğum kontrol ilaçlarıda kanser riskini azaltır, nedeni de yumurtlamayı engellemesidir. 5 yıl ve daha fazla doğum kontrol ilaçları kullanan kadınlarda kanser riskini belirgin azaltmaktır.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir